Upečme si chutné Vánoce

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím roku díky své výjimečné atmosféře, která nás spojuje, připomíná nám, že v životě je nejdůležitější láska a vzájemné porozumění, a přináší nám příležitost odpočinout si a strávit klidný čas v kruhu nejbližších. Využijme tyto svátky naplno, relaxujme, dívejme se na pohádky, procházejme se bílou zimní krajinou a upečme si něco dobrého. 😋

➡️ Sada hrnečků, termohrneček z nerezu, objem 300 ml, a keramický hrnček, objem 400 ml – 250 Kč

Dostaňte se do vánoční nálady

Pečení během vánočního období je specifická disciplína. Každá oblast, a dokonce i každá rodina má své originální vánoční recepty, které se dědí a uchovávají z generace na generaci. Vzpomínáte si, jak neodolatelně vždycky voněla kuchyně vaší babičky, když jste byly děti a přišly jste k ní na návštěvu? Nejradši byste okamžitě všechno ochutnaly! Ideální bude, když se ještě před samotným zahájením vánočních příprav pohodlně usadíte, uvaříte si voňavý čaj, punč nebo svařené víno, čímž si navodíte pravou vánoční náladu, a popřemýšlíte, do čeho všeho se vlastně tento rok chcete ve své kuchyni pustit. A my vás budeme samozřejmě rádi inspirovat.

➡️ Zátka na víno, vánoční, různé vzory – 60 Kč

Začněte perníčky

Umíte si představit svátky bez typických perníčků? Na internetu najdete spoustu receptů a rad, jak upéct dokonalé, hned měkké perníčky a jak je co nejlépe nazdobit. Mrkněte například na osvědčený recept pardubického perníkáře Pavla Janoše, který radí zadělat těsto dokonce několik měsíců předem a do těsta přidává meruňkový džem, aby mělo krásnou zlatou barvu.

➡️ Plech s vykrajovátky, se sadou 22 plastových vykrajovátek na vánoční cukroví, rozměry plechu: 43 x 29 cm – 90 Kč

➡️ Sada formiček 8 ks, používají se jako razítka, na vánoční cukroví – 30 Kč

➡️ Silikonový vál na těsto, s potiskem, na výběr: 40 x 50 cm – 120 Kč, 50 x 70 cm – 180 Kč

➡️ Sada razítek 3 ks, s formičkami, na vánoční cukroví – 60 Kč

➡️ Váleček na těsto, silikonový, s kovovými rukojeťmi, na výběr: červený nebo šedý – 90 Kč

Kolik má kapr šupin, tolik bude peněz

Chutné jídlo nejlépe vynikne na slavnostně prostřeném stole. A nezapomeňte si pod talíř položit šupinku z kapra. Rybí šupiny totiž připomínají mince, a proto měly zajistit hojnost v rodině i na příští rok. Štědrý večer je přece plný zázraků! ✨

➡️ Vánoční ubrus, se stříbrným potiskem, rozměry: 140 x 240 cm – 180 Kč

➡️ Vánoční běhoun, se zlatým nebo stříbrným potiskem, rozměry: 38 x 150 cm – 60 Kč

Sestavte si štědrovečerní menu

Večeře na Štědrý den se skládá z různých pokrmů, se kterými se běžně během roku nesetkáváme, aby si udržely své kouzlo. Také se celý den můžeme postit, abychom si společnou večeři dosyta užili. A kdo půst celý den vydrží, uvidí večer zlaté prasátko.

Kolik máme vlastně chodů?

Pro naše žaludky je vždy dobré, když jídlo dávkujeme postupně. Nezapomeňte ale, že na vás čeká několik chodů, a proto se nepřejezte hned na začátku. Stačí menší porce, abyste si dosyta užili rozmanité štědrovečerní menu. A také není kam spěchat. Dopřejte si společný čas a nebojte se večeřet dlouho.

Nezapomeňte na kubu

Jako teplý předkrm (a také postní oběd) se na Štědrý večer tradičně podává houbový kuba s kroupami. Tento jednoduchý, ale výborný starý český pokrm se připravuje z čerstvých, sušených nebo mražených hub, které kdysi v chudších rodinách nahrazovaly maso.

➡️ Forma na pečení, rozměry: 28 x 15,2 x 7,5 cm – 90 Kč

➡️ Plech na pečení, obdélníkový, rozměry: 38,2 x 24,2 x 3,5 cm – 120 Kč

➡️ Kuchyňská rukavice, silikonová, s úchytkou na zavěšení – 90 Kč

Poctivá rybí polévka

Štědrovečerní večeře se neobejde bez pořádné rybí polévky, nejlépe s osmaženými kostičkami rohlíku. Pokud zeleninu i s masem z rybí hlavy nejdřív rozmixujete, nemusíte polévku zahušťovat jíškou. Chuť polévky je pak mnohem výraznější.

Základem je kapr a bramborový salát

Tato klasika štědrovečerního menu není moc stará. Smaženého kapra uvedla asi před sto lety do českých domácností známá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová. A bramborový salát je ještě mladší. Jako součást hlavního menu se začal podávat až po první světové válce. Zkuste si ho letos odlehčit a majonézu nahradit třeba bílým jogurtem.

➡️ Hluboká pánev, s nepřilnavým povrchem a skleněným víkem, ø 32 cm, výška 7 cm, vhodná pro indukční sporáky – 300 Kč

➡️ Pánev s nepřilnavým povrchem, ø 28 cm, vhodná pro indukční sporáky – 180 Kč

➡️ Žáruvzdorná zapékací mísa, objem 5,8 l – 180 Kč

➡️ Sada krájecích prkének 2 ks, bambusová, rozměry prkének v sadě: 28 x 20 cm, 33 x 24 cm – 120 Kč

A co dezert?

Pokud se do vás po této náloži ještě něco vejde, zakončete večeři vánočním cukrovím, zmrzlinou nebo jablečným závinem. Každá domácnost to má trochu jinak. Zkrátka jiná domácnost, jiná chuť. 😉

Přejeme vám veselé, chutné, klidné a vydařené Vánoce!

➡️ Skleněná dóza, s keramickým víčkem a bílými nebo červenými vánočními ozdobami, objem 3,5 l – 120 Kč nebo objem 4,5 l – 150 Kč