JAK ZABAVIT DĚTI A NEZBLÁZNIT SE Z TOHO

Je to zvláštní doba. Nikam nemůžeme, vídáme se prakticky jen s pár lidmi a děti nám zůstaly doma se vším všudy, takže jsme se navíc stali učiteli, kuchařkami i družinářkami v jedné osobě. Kromě toho někteří z nás ještě pracují z domova. Takže doslova mazec. ;o)

Není to jednoduchá situace, ale na druhou stranu jako ve všem zlém je i v ní něco dobrého. Máme možnost trávit se svými dětmi víc času než dřív, kdy jsme je viděli jen ráno u snídaně a pak až u večeře. Tak chyťme za pačesy tuto jedinečnou příležitost a zkusme ji využít, co to jen jde.

Nabízíme vám pár tipů na aktivity, které když budete mít chuť, můžete dělat společně se svým ratolestmi, ale taky nemusíte. Zkusili jsme vybrat takové, které nejsou úplně běžné, protože je nám jasné, že během jarní „uzavírky” jste vyzkoušeli už lecos. Jdeme na to!

Co dělat venku?

Nevlídný listopad je sice za dveřmi, dny se krátí, ale ven ještě můžeme. A abychom si všichni zachovali zdravý rozum, tak prostě musíme! Procházka po podzimním lese je balzám na nervy, a když ji proložíte nějakou zábavou, děti to ocení. A navíc pohyb na čerstvém vzduchu nám všem udělá víc než dobře. :o)

 • Pusťte se do lesní poznávačky a hledačky. Nasbírejte různé listy, plody či kůry a přiřazujte je ke správným stromům. Nebo je zamíchejte a pak hádejte, jaký plod a list k sobě patří. Určete si jeden strom a pak ho hledejte mezi ostatními. Vytiskněte na papír obrázky různých stromů nebo i hub, ať je děti poznávají samy.
 • Hledejte kešky. Geocaching je skvělá příležitost, jak na procházkách objevit méně známá místa a něco zajímavého se o nich dozvědět. Většinou tam bývá i méně lidí, takže odpadá nutnost mít roušku. Na některé kešky navíc potřebujete i domácí přípravu, takže děti zaměstnáte i doma. A nakonec najít poklad, to je přece super. :o))
 • Postavte domečky pro skřítky a víly. V lese je spousta materiálu, ze kterého mohou vaši špunti vytvořit kouzelná obydlí pro pohádkové postavičky – větvičky, šišky, mech, kůra... Teď už jen vyberte pěkný strom, u jehož kořenů se bude domeček krásně vyjímat, a přidejte k tomu ještě vlastní pohádku, třeba o skřítku Javoráčkovi. :o)
 • Využijte kamínky. Jsou všude kolem nás a dá se s nimi dělat spousta bezva věcí. Třeba házet na cíl, do dálky nebo do vody, dopravit je na určené místo (jednou třeba na hlavě, jindy na zádech, na lokti či na noze) nebo z nich postavit nějakou sochu. Ploché kamínky si můžete odnést domů a něco hezkého na ně nakreslit (nejlépe permanentními nebo akrylovými fixkami).
 • Sbírejte listy, kaštany, žaludy... A budete mít na doma spoustu materiálu na tvoření. Na barevné listy nakreslíte obličejíky, z kaštánků, žaludů a špejlí vytvoříte postavičky a můžete si s nimi doma zahrát třeba divadýlko.
 • Zahrajte si na lesní detektivy. Řekněte dětem, ať přinesou z lesa něco hladkého, těžkého, pichlavého, drsného, jemného atd.
 • Projděte se po kládách. Vyzkoušíte balanc a podpoříte dětskou statečnost.
 • Zkuste zvířecí pantomimu. Jeden z hráčů bude napodobovat nějaké zvíře a ostatní budou hádat, o jaké jde.
 • Soutěžte o nejvyšší věž. Najděte v lese co nejvíc přírodnin a postavte z nich věž. Nejvyšší věž, která nespadne, vyhrává.
 • Naplánujte šipkovanou. Vymyslete kratší trasu po lese (nebo po zahradě) se stanovištěmi a úkoly. Děti se budou orientovat podle šipek z klacíků a úkoly postupně plnit.

A co doma?

Je to místo, kde teď trávíme nejvíc času, takže nuda tu vznikne raz dva. A aby se z našich dětiček nestali onlinoví a TV závisláčci, měli bychom jim občas nabídnout i jinou alternativu jak trávit volný čas.

 • Zapojte děti do uklízení. A zkuste to zábavnou formou. Mohou uklízet na čas nebo v doprovodu nějaké svižné písničky. Uklízecí úkoly můžete sepsat na papír a udělovat body nebo razítka za jejich plnění. S vidinou malé odměny jim půjde práce určitě od ruky. ;o)
 • Uspořádejte módní přehlídku. Tento tip částečně souvisí s předchozím. Při úklidu dětského nebo i dospěláckého šatníku můžete vytvořit všelijaké módní kreace a předvést je ostatním za zvuků hudby.
 • Otevřete si doma obchod. Postačí vám k tomu pár větších krabic na krámek, kde vaši malí prodavači mohou nabízet knížky, kosmetiku, potraviny či oblečení. Platit se může vlastnoručně vyrobenými bankovkami. Výhodou je, že otevřeno může býti v nouzovém stavu. :o)
 • Postavte bunkr. Je to skvělé útočiště před okolním světem. Nejlepší je pod stolem a ze starých prostěradel nebo dek. A krásně se tam usíná!
 • Vytáhněte stará fotoalba a vydolujte fotky z počítače. Děti budou překvapené, že vám taky kdysi bylo deset a že oni samy se pohybovaly po čtyřech.
 • Zatančete si na pořádnou vypalovačku. Uvolníte tím napětí a děti vás uvidí v překvapivě jiném světle. A dejte volume na maximum! Sousedi to pro jednou vydrží.
 • Udělejte si skákacího panáka. Třeba v předsíni nebo jinde, kde najdete dost místa. Na obrysy a čísla použijte lepicí pásku a místo kamínku plastové víčko.
 • Schovávejte věci nebo sami sebe. A hledejte. U věcí může vykukovat jejich růžek nebo určíte písmeno a hledáte věci, které na něj začínají.
 • Sestavte překážkovou dráhu. Ze židlí, provázků, skládacích schůdků, prolézacích tunelů a dalších překážek, které doma najdete. Děti dráhu nemusí projít jen po dvou, ale třeba i po čtyřech nebo se můžou plazit.
 • Držte černou hodinku. Zhasněte světla, zapalte svíčky a vyprávějte si pod peřinou pohádky nebo rodinné příběhy z dob, kdy vaše děti byly malé.