INSPIRACE NA JARNÍ RESTART DOMÁCNOSTI

Jaro, to je každý rok nový začátek. Příroda se probouzí, dny se prodlužují. Jako by svět nasál ze sluníčka životodárnou energii a teď ji rozdává všude kolem sebe. A my lidé máme pocit, že si po dlouhé zimě musíme udělat pořádek nejen v sobě, ale i kolem sebe. Prostě takový každoroční úklidový restart. Připravili jsme pro vás pár praktických rad, jak co nejrychleji zvládnout jarní úklid a jak se po zimě postarat o pokojové rostliny, aby vám celý rok prospívaly. Přejeme pohodové první jarní dny! :o))

JARNÍ ÚKLID JEDNÍM VRZEM!

 1. Vyhraďte si jeden den, třeba o víkendu, a ten věnujte celý uklízení. Stihnete určitě víc, než když každý den uklidíte trochu. A navíc to budete mít rychleji za sebou. ;o)
   
 2. Určete si, v jakém pořadí budete svoji domácnost uklízet. Doporučujeme začít ložnicí a skončit koupelnou a záchodem. Je přece škoda vylévat špinavou vodu z celého bytu do již čistého záchodu. Také kuchyni dejte přednost před koupelnou – v čisté vaně vám bude líto mýt odpadkový koš nebo odkapávač na nádobí.
   
 3. Uklízejte od stropu k podlaze. Začněte vymetat pavučiny ze stropu a oken, pak umyjte okna (včetně rámů), parapety, vysajte prach, umyjte dveře a až jako poslední přijde na řadu podlaha.

 1. Zaměřte se na místa, kde se koncentruje prach – koberce, radiátory, záclony či závěsy, a zbavte se ho buď vysavačem, nebo vypráním v pračce.
   
 2. Při odstraňování prachu vsaďte na vysavač s různými typy nástavců. Mopem jen víříte prach a nedostanete se všude.
   
 3. Udělejte si inventuru ve spíži a zkontrolujte, jestli se vám v mouce, čočce či jiných potravinách neusídlili moli či mravenci.
   
 4. Zbavte se starých věcí a všeho, co připomíná zimu. Určitě máte doma plno zbytečných věcí, oblečení či dekorací, které už buď nepoužíváte a jen vám zabírají prostor, nebo už jsou ošklivé a poškozené. Například sušené květiny ze zimní dekorace nahraďte živými, a hned vám bude doma veseleji. :o)

PŘIPRAVTE POKOJOVÉ KVĚTINY NA JARO

 1. Přesazujte a hnojte. Po zimě se květiny probouzejí z vegetačního klidu a začínají víc růst. Potřebují tedy v květináči více prostoru
  a živin, tj. větší květináč a novou hlínu. Přesazené rostliny začněte hnojit cca tři týdny po přesazení.
   
 2. Zkontrolujte škůdce. Po zimě se nebudí jen květiny, ale také jejich škůdci – hmyz, plísně atd. Proto květiny prohlédněte, a když se vám něco nebude zdát, poraďte se s odborníkem.

 1. Udělejte jarní prořízku. Odstraňte z květin zaschlé a zažloutlé listy nebo výhony, aby měly dost síly na nové listy a květy. Rozlučte se s květinami, které z nějakého důvodu neprospívají.
   
 2. Dopřejte květinám jarní očistu. Otřete prach z listů nebo je osprchujte. Většina pokojových rostlin je z tropů, takže jim vlhkost svědčí. Občas je doporučujeme také rosit.

Zdroje: idnes.cz/hobby, living.iprima.cz