INSPIRATIVNÍ VALENTINSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Rok se s rokem sešel a máme tu zase Valentina, svátek všech zamilovaných. Někteří ho slaví, jiní zatracují, ale chladným nenechá asi nikoho. Proč by taky, když jde o lásku, cit, který je tak hluboce lidský. A právě ta stála ve starověku u vzniku tohoto svátku. Ano, slyšíte dobře, Valentin není žádná novodobá komerční záležitost, ale svátek s tisíciletou tradicí. Své jméno totiž získal po křesťanském knězi Valentinovi, který i přes zákaz římského císaře Claudia II. oddával římské vojáky. Ten zastával názor, že ženatý voják ztrácí svoji bojechtivost, a nebohého Valentina potrestal smrtí. Stalo se to právě 14. února. A jak se Valentinův láskyplný odkaz za ta dlouhá staletí proměnil? Pojďte to s námi prozkoumat...

PROČ SRDCE A RŮŽE?

Ano, Valentin je svátek lásky, ale proč je dnes jejím symbolem zrovna červené srdce? Prapůvodcem dnešního stylizovaného srdce nebyl ani tak vnitřní orgán jako spíš spojené listy fíkovníku nebo břečťanu, který ve starověkém Řecku a Římě symbolizoval věčnou lásku. Červenou barvu a dnešní význam získalo „naše“ srdce mezi 13. až 16. století v době rytířské kultury, kdy byla láska k nedostupným vdaným paním opěvována trubadúry a minesengry.

Kromě srdce je symbolem vášnivé lásky také růže, hlavně rudá. A víte, že tuto květinu dostávají ženy k Valentinu nejčastěji? Bude to asi tím, že to byla oblíbená květina Venuše, římské bohyně lásky.

LÁSKA A ČOKOLÁDA – DOKONALÁ KOMBINACE

Při příležitosti dne svatého Valentýna se údajně po celém světě prodá více než 100 milionů čokoládových bonboniér ve tvaru srdce. A divíte se? Když si pochutnáváte na čokoládě, vyplavují se vám stejné hormony štěstí a pohody, jako když jste čerstvě zamilovaní. Takže pokud své milované bytosti darujete na Valentina čokoládu, úspěch bude zaručen. :o) A ještě dvě perličky na závěr: čokoládu zbožňoval i známý milovník Casanova a první valentinskou bonboniéru představil Richard Cadbury už v roce 1868.

VĚČNÍ MILENCI ROMEO A JULIE

Kdo by neznal nejznámější zamilovanou dvojici světa?! Dva věrní Shakespearovi milenci, které ani smrt nerozdělí. A tak není divu, že je Valentin spojený i s nimi. Každý rok v tento svátek dostane italské město Verona, dějiště hry Romeo a Julie, přibližně 1 000 dopisů adresovaných Julii. O co v nich asi pisatelky tuto nesmrtelnou milenku žádají? ;o)

LÁSKA MÁ MNOHO PODOB…

Věděli jste, že někteří lidé dávají na Valentina dárky také svým čtyřnohým přátelům? Někomu to může připadat přehnané a bizarní, pro jiné je to vyjádření náklonnosti k bytostem, jejichž láska je bez výhrad. Lásku zkrátka najdete všude.

CO DAROVAT K VALENTINU?

Podle průzkumů patří mezi nejoblíbenější valentinské dárečky kromě čokolády a květin také romantické večeře, dárkové poukazy, parfémy, spodní prádlo a šperky. A co své milované osobě darujete letos vy?

Zdroje: www.dormeo.cz, www.vitenevite.cz, www.pohodovazena.cz