VÁNOČNÍ INSPIRACE

A je to tu! I vy se celý rok těšíte na Vánoce, ale děsíte se toho šíleného nakupování, vymýšlení co a komu koupit a obíhání všemožných obchodů? Namísto toho, abyste doma v klidu pekli perníčky, vařili rybí polévku a jiné dobroty, nevíte, co dřív, protože toho musíte ještě tolik stihnout... A teď: hluboký nádech a výdech. Dopřejte si tento rok krásný advent a předvánoční přípravy bez zbytečného stresu a honění. To, co si budou po letech vaše děti pamatovat, bude atmosféra, kterou se vám podařilo vytvořit, ne množství dárků. A manžel? Ten přece nejvíc ocení dobrou večeři a váš zářivý úsměv na tváři. Hoďte starosti za hlavu a nechte se inspirovat zajímavými tipy na dárečky pod stromeček a krásné dekorace pro váš domov. 

MUSÍ SE VŠECHNO TOČIT KOLEM DÁRKŮ?

Pravdou je, že naše děti většinou už všechno mají. A když něco během roku potřebují, hlavně do školy, nečekáme s tím až na konec roku. Na Vánoce tedy nemáme ve zvyku dávat si to, co potřebujeme, ale dopřáváme si to, po čem toužíme. Kolik by ale takových balíčků mělo být? A musí se celé svátky točit jen kolem dárků? Je to opravdu na Vánocích to nejdůležitější? Největším zklamáním pro děti je, když dostanou spoustu dárků, ale po ničem z toho ve skutečnosti netoužily. Dívají se do vyčerpaných tváří svých rodičů, kteří strávili celý advent běháním po nákupních centrech, aby všechno zabezpečili, ale při tom shonu s nimi zapomněli trávit společný čas. Co to tento rok tak trochu změnit? Dárky ano, ale stanovte si rozumná pravidla. Povídejte si s dětmi o tom, že kvalita převyšuje kvantitu. A nezáleží tak úplně na tom, co vykládají jejich spolužáci ve škole. Udělejte si navzájem radost několika málo dárky, které pečlivě vyberete a budete přesvědčeni, že jsou ty pravé! Ušetříte tak čas, peníze i svoje psychické zdraví. :o)

VÁNOČNÍ NÁLADO, POJĎ PROSÍM DÁL...

Těsně před Vánoci vypukne všude tradiční shon, který smete veškerou sváteční něhu jako hurikán, a my se na svátky skoro přestaneme těšit. Nedovolte ostatním, aby vám svým stresem ukradli toto radostné očekávání! Vytvořte si doma příjemnou vánoční atmosféru, která je základem svátků. Je to ten největší dar, jaký můžete rodině dát. Prožijte společně čas plný vzájemné pozornosti a lásky. Nazdobte si společně svoji domácnost a ať každý přidá tu dekoraci, kterou má nejradši. Obklopíte se tak vánoční náladou. Ozdoby můžete s dětmi i vlastnoručně vyrobit nebo si nějaké vyberete v obchodech, nabídka je opravdu velká.

NEZAPOMEŇTE NA PŘÍBĚHY!

Vánoční pohádky, ale i příběhy o Ježíškovi a Betlémě vám zaručeně pomohou vytvořit sváteční náladu. Při teplém světle svíček na adventním věnci si vyprávějte o tom, co je posláním Vánoc a co znamená být štědrý. Děti většinou s nadšením poslouchají historky a zážitky z dětství svých rodičů, kdy bylo všechno „tak jiné“. Při vyprávění si vzpomeňte i na své blízké, rodiče, babičky, tety... Společně strávené radostné chvíle vám utuží rodinné vztahy a přinesou naplnění. Prožijte příjemný předvánoční čas!

MÉNĚ PRACUJTE, VÍCE SE BAVTE

Prosinec je plný nejrůznějších kulturních akcí. Divadla, galerie, muzea, koncertní sály, kulturní domy či stará dobrá kina nabízejí opravdu rozmanitý vánoční program pro celou rodinu. Nenechte si ujít možnost zažít společně něco krásného a nezapomenutelného. Dopřejte si víc vzrušení, než je vysedávání před televizí (i když Popelky se už nemůžu dočkat 😊). Ani si nestačíme všimnout, jak rychle nám naše ratolesti vyrostou, a za pár let už s námi nebudou chtít nikam chodit. A samozřejmě, každá škola i školka připravuje se svými žáky vlastní besídky nebo výstavy jejich prací. Takovému programu rozhodně věnujte náležitý čas a pozornost. Vaše dítě bude hrdé a vy na něj také. Nezapomeňte se na „kulturu“ krásně obléct a užijte si společné chvíle!