INSPIRACE NA PODZIMNÍ HYGGE

S dánským výrazem „hygge“ (čtěte hü-ke) jste se už možná setkali. Je to totiž slovo v poslední době dost módní a oblíbené a dalo by se přeložit jako pohodový přístup k životu spojený s pohodlným bydlením a uměním užívat si přítomné okamžiky. Tento skandinávský „recept“ na štěstí se velmi hodí do dnešní uspěchané doby, a navíc i do období podzimních a zimních měsíců. Proto jsme dali do kupy pár jeho základních principů, abychom vás inspirovali. I když vlastní cestu ke štěstí si každý z nás musí stejně najít sám. Prostě žijte hygge po svém! :o))

1. ATMOSFÉRA, PŘÍTOMNOST, POTĚŠENÍ

Vytvořte si doma fajn atmosféru – ztlumte světla, zapalte svíčky nebo krb, pusťte si oblíbenou hudbu, vypněte mobilní telefony, notebooky i televizi. Sáhněte po knížce, časopisu, sklence vína. Připravte si něco dobrého na mlsání a uvařte si voňavý čaj či kávu. Zkrátka soustřeďte se na přítomný okamžik a užívejte si ho.

2. ROVNOST, VDĚČNOST, SOULAD

Vycházejte ostatním pokud možno vstříc – někdy stačí jen drobnost a hned máte ze sebe i ze světa kolem lepší pocit (pohlídejte kamarádce děti, připravte zaneprázdněnému kolegovi kafe, pomozte zmatenému cizinci koupit jízdenku…). Radujte se z maličkostí, které vás během dne potkají. A udělejte si čas na to, co vás dělá šťastnými. Ke klidné a přátelské atmosféře přispívá také to, že se stále neporovnáváme s ostatními a „nesoutěžíme“ s nimi.

3. POHODLÍ, PŘÍMĚŘÍ A ÚTOČIŠTĚ

Nespěchejte, zastavte se, uvolněte se. Nehoňte se za kariérou, úspěchem, novými zážitky, stále perfektnějšími výkony. Prostě chvíli jen tak buďte a nechte život plynout. Jednou z velkých výhod „hygge“ filozofie je, že má pozitivní přístup k pomalejšímu životnímu tempu, což většina lidí v této hektické době vítá. Starejte se o svůj domov a udělejte z něj bezpečné a láskyplné útočiště pro celou svoji „tlupu“ a přátele.

Zdroj: Wikipedie, heslo „hygge“