VESELÉ PODZIMNÍ INSPIRACE

Ani jsme se nenadáli a počasí už naplno vládne podzim. Příroda hraje všemi barvami jako na karnevalu. Asi se chce ještě na poslední chvíli zabavit před dlouhým zimním spánkem. Užijme si to spolu s ní! Pestrobarevné listí poletuje v posledních hřejivých paprscích babího léta a právě to je ta nejvhodnější chvíle na pouštění draků. Podzim je přece veselý! Prožijte ho spolu s námi při čtení následujících řádek. :o)

OBLEČME SE DO PODZIMNÍCH BAREV!

Nejen příroda by měla zářit všemi barvami. I vy si dopřejte veselé barvy, které zkrášlí čím dál tím chladnější dny. Ideální na toto roční období je žlutá, oranžová a červená barva. Není nic příjemnějšího než se zachumlat do velké huňaté šály či svetru, ve kterém vám bude krásně teploučko. Už samotné zrakové vnímání těchto teplých barev vás zahřeje. Přemýšleli jste někdy nad tím, co podzimní barvy znamenají pro naši psychiku?

ČERVENÁ BARVA

Červená barva je velmi výrazná a představuje silné emoce na opačné straně emočního spektra – lásku a zlobu. Působí vznešeně, proto se do ní často oblékali králové, čímž chtěli vzbudit úctu. Červená je energická barva aktivující změnu. Spojuje se s představou ohně, krve, nebezpečí, proto se používá jako výstražné znamení.

ORANŽOVÁ BARVA

Oranžová barva se velmi silně pojí s představou sluneční krajiny, bohatou úrodou, dokonce s bohatstvím obecně. Vzbuzuje pocit radosti a slavnostního, vzrušeného očekávání. Často k ní prý inklinují zvědaví a ctižádostiví lidé.

ŽLUTÁ BARVA

Žlutá symbolizuje dynamickou a pohybující se energii, která vystupuje ven. Používá se pro znázornění sluníčka a sluneční energie. Tato barva působí vesele a otevřeně, znamená osvobozující uvolnění napětí. Milovníci žluté barvy hledají stále něco nového a zbožňují svobodu.

ZDRAVÍ SE SKRÝVÁ V TEPLÉM OBLEČENÍ

Rána a večery jsou už chladné. První ranní mrazíky nás každý rok dokážou pořádně překvapit. Musíme být připravení a do tepla schovat hlavně naše dětičky. Ty ochlazení snášejí velmi těžce a mohou prochladnout ještě rychleji než my dospělí. Kromě různých vitamínů tvoří základní výbavu a jistotu proti nachlazení teplé čepičky, šály a rukavice. Nepodceňujme to. Raději se o pár minut déle oblékat než ležet týden s teplotami.

HALLOWEEN

Každý asi zná velmi oblíbený americký svátek Halloween, jehož popularita už pomalu proniká i do Evropy. Slaví se v předvečer z 31. října na 1. listopadu před Svátkem všech svatých. Pravděpodobně vychází z keltského svátku Samhain, který znamenal konec léta a přípravu na blížící se zimní období a do Ameriky ho přinesli Irové. Byla to slavnost věnovaná všem nadpřirozeným silám, včetně duší zemřelých. Později tuto prastarou pohanskou tradici převzalo i křesťanství. Ve středověku se věřilo, že v tento čas mohou mrtví získat fyzickou podobu a lidé světlem svíček odháněli čarodějnice a zlé duchy.

Tento svátek milují hlavně děti, které se převlékají do různých strašidelných kostýmů. Toto převlékání začalo ve 20. letech minulého století. Nejprve si dětičky jen natřely tvář sazemi a hodily na sebe staré, roztrhané šaty. Postupně svátek nabíral na popularitě a od 50. let se značně zkomercializoval. Dnes chodí děti v kostýmech od domu k domu, koledují a říkají si o sladkosti. Kdyby nic nedostaly, vyvedly by dotyčnému nějakou neplechu, například by mu hodily na stěnu domu vejce. I tato tradice má hluboké kořeny. Ve středověku byl totiž zvyk, že chudé děti chodívaly po domech a prosily o jídlo.

TEPLO ZVENKU I ZEVNITŘ 

Kromě toho, že se teple oblečeme, je dobré přijímat teplo i zevnitř prostřednictvím teplých nápojů, které nás zaručeně zahřejí. Aby nápoje zůstaly dlouho teplé a čerstvé, doporučujeme používat termohrnky, a to nejen během cestování, ale třeba i doma při sledování večerního filmu. Vždyť co je účinnější ochranou proti chladu a pomocníkem na podporu imunity než teplý bylinkový čajík? Ideálně ze sušených bylinek přímo z lékárny nebo od starostlivé babičky. Samozřejmě i s koláčkem. :o)