MÓDNÍ NÁZVOSLOVÍ PRO INSPIRACI

Džíny, pulovr, tričko… s těmito slovy se setkáváme každý den, ale víme, co vlastně znamenají a jak vznikla? Vydejte se společně s námi za jejich původem a rozšiřte si svoje obzory z oblasti módy. Uvidíte, že vás čeká zajímavá cesta… :o)

MIKINA + TEPLÁKY

Slovo mikina, i když tak úplně nezní, pochází z našich krajů. Vzniklo z obchodního označení tohoto kousku oblečení, které znělo Miki, tj. pravděpodobně od vlastního jména Michael. Nesouvisí tedy s postavičkou Mickeyho Mouse, který se jako obrázek na mikinách často vyskytoval.

Původ slova tepláky je jednoznačnější – jde vlastně o „teplé kalhoty“.

DŽÍNY

Název tohoto nestárnoucího kousku oblečení, anglicky (blue) jeans, pochází z francouzského označení pro barvivo, které se k barvení džín používalo: bleu de Gênes, janovská modř. Na nápad vyrábět z pevné, stanové látky kalhoty přišel bavorský Němec Levi Strauss, který se přistěhoval do Ameriky. Zlatokopové byli z těchto praktických kalhot doslova nadšeni. Džíny se staly slavnými také díky herci a módní ikoně Jamesi Deanovi, který je nosil ve svých filmech.

LEGÍNY

Původ jejich názvu najdeme v angličtině, tj. leggings. Jde o spodní díl oblečení, který těsně obepíná nohy (vlastně takový „přiléhavý“ druh tepláků). V minulosti byly legíny tvořeny dvěma oddělenými částmi pro každou nohu zvlášť. V současnosti jsou legíny velmi oblíbené a nosí se jako součást elegantních i sportovních outfitů.

TRIČKO

Tričko, lidově také triko, souvisí s francouzským slovem „tricot“, což je označení pro pleteninu nebo úplet. Tento velmi oblíbený typ oblečení má ve svém šatníku asi každý a nosí se v nespočetném množství variant. Je považováno za méně formální druh oblečení než třeba košile a existuje ve variantě s krátkým i dlouhým rukávem.

BOXERKY + SLIPY

Boxerky (v angličtině boxer briefs či trunks) v sobě spojují vlastnosti
trenýrek – mají delší nohavičky, a slipů – jsou přiléhavé. Jak je z názvu patrné, boxerky, tenkrát vlastně trenýrky s koženým pasem, začali nosit boxeři, aby během zápasu jejich prádlo zůstalo na svém místě. :o) Dneska patří boxerky mezi velmi populární kousky spodního prádla a nosí je i ženy.

Slipy (z angl. slip – rychle nasadit, vklouznout) mají tvar písmena V a na rozdíl od trenýrek a boxerek nemají na stehnech nohavičky. Začaly se vyrábět v roce 1935 v Chicagu jako alternativa suspenzoru.

KARDIGAN + SUKNĚ

Kardigan je druh dámského i pánského svetru. Je bez límce a má hlubší výstřih ve tvaru písmene V. Historie tohoto pohodlného a funkčního svetru sahá až do poloviny 19. století, kdy jej nosil britský vojevůdce James Thomas Brudenell, 7. hrabě z Cardiganu. Stejným svetrem vybavil i vojáky, kteří ho pak zpopularizovali po celé Evropě. Dnes doplňují své jarní i podzimní outfity kardigany i dámy a vyrábějí se z nejrůznějších materiálů.

Název sukně je odvozen od slova „sukno“, tj. ze sukna ušitý oděv. Dnes už se ale nešije jen ze sukna, ale ze všech možných materiálů. Sukně se pravděpodobně objevily už v pravěku a nosili je muži i ženy. V současné době jde spíše o dámský kousek oděvu. Tedy až na výjimky. :o)

DŽEGÍNY + PULOVR

Džegíny vznikly spojením slov džíny a legíny. Nejsou ušité z klasické džínoviny, ale jejich materiál ji připomíná. A nosí se pohodlně jako legíny.

Pulovr (z angl. pull over = přetáhnout), jak už název napovídá, je svetr bez zapínání, který se „přetahuje“ přes hlavu. Jeho historie sahá až do
15. století, kdy byl oblíbeným kouskem oblečení námořníků a rybářů.

Džíny, pulovr, tričko… s těmito slovy se setkáváme každý den, ale víme, co vlastně znamenají a jak vznikla? Vydejte se společně s námi za jejich původem a rozšiřte si svoje obzory z oblasti módy. Uvidíte, že vás čeká zajímavá cesta… :o)