INSPIRACE NA PRVNÍ DEN VE ŠKOLE

Prázdniny se chýlí ke konci a první školní den doslova ťuká na dveře. Ať už patříte mezi rodiče „zkušených“ školáků, které nic nepřekvapí, nebo naopak máte doma prvňáčka, kterého zanedlouho čeká první školní zkušenost, zkuste doma vytvořit nezapomenutelnou předškolní atmosféru bez zbytečného stresu. Máme pro vás pár tipů, jak na to. Přejeme pohodový školní rok! :o) 

1. Připravte pracovní místo a školní pomůcky

Štěstí přeje připraveným, takže je fajn dopředu vědět, jaké věci bude vaše dítko do školy potřebovat a nečekat s jejich pořizováním na poslední chvíli. Můžete z nákupů udělat příjemnou zábavu a nechat své dítko vybrat, co se mu líbí. „Vpluje“ tak jemnou, nenásilnou formou do nastávajících školních povinností. Pomozte mu také s vytvořením vlastního pracovního koutku, kde bude mít klid na učení. Společně
s prvňáčkem taky nachystejte tašku do školy. Sice ji nebude první den potřebovat, ale je to pro něj důležitý symbol.

2. Hezky se vyspěte

Večer před začátkem školy si všechno připravte, ať se ráno vyhnete zmatkům a spěchu. A nařiďte si budík, ať ráno nezaspíte. ;o) Před spaním si ještě se školáčkem popovídejte o tom, co ho v lavicích čeká. Upozorněte ho, že se nemá čeho bát, a vyprávějte mu, jak to ve škole chodí. Přidejte třeba i vlastní, samozřejmě ty veselejší vzpomínky na školu a snažte se rozptýlit jeho případné obavy. A pak už ho zažeňte do postýlky, ať je ráno plný energie a elánu.

3. Udělejte si sváteční den

Ať už máte doma prvňáčka nebo ostříleného školního borce, udělejte si z prvního školního dne svátek. Vezměte si v práci volno, ať nikam nespěcháte a děti nemusí hned první den do družiny. Pozvěte třeba prarodiče, ať i oni vyprovodí prvňáčka poprvé do školy. Oblečte své ratolesti školou povinné do svátečního a sebe taky. Podtrhnete tím výjimečnost chvíle. Po návštěvě školy můžete zajít na zmrzku, dát si dobrý oběd, vyrazit do kina nebo na krátký výlet. Prostě si tak trochu prodloužit prázdninový čas. :o)

4. Vykročte pravou nohou

Škola je téměř celoroční zápřah pro děti i rodiče. Každodenní vstávání, povinnosti, stres. Ale je to taky místo, kde se děti (a často i rodiče) dozvídají zajímavé věci a získávají nové kamarády, leckdy na celý život. Zkuste tedy k nastávajícímu školnímu roku přistupovat optimisticky
a uvidíte, že tím „nakazíte“ i svoje školáky a školačky. Přibalte jim první den do tašky malý talismánek, třeba oblíbeného plyšáčka, ať mají v té velké neznámé škole něco svého. A hlavně, až vyrazíte ráno do školy, vykročte společně ze dveří pravou nohou, ať vám to v tom novém školním roce všechno pěkně šlape. :o))