INSPIRACE NA PRÁZDNINY, KTERÉ MAJÍ ŠŤÁVU

Taky už se těšíte na dovolené a prázdniny? Na romantické západy slunce nad mořem, výlety po horách nebo chalupářskou grilovačku? Nebojte se, už se to blíží. ;o) Dva krásné letní měsíce jsou před námi a my se s vámi chceme podělit o pár inspirativních nápadů, jak je prožít naplno a bez starostí. Přejeme příjemné počtení! :o) 
 

KDYŽ CHYBÍ BABIČKA...

Ne každá rodina s dětmi disponuje ochotnými hlídacími prarodiči. Pro takové rodiny jsou pak dva měsíce letních prázdnin pořádně dlouhé. Většina školek je zavřených, dva měsíce dovolené vám v práci běžně nedají, tak co s tím?

Možnost č. 1 – home-office, střídavá dovolená rodičů
Pokud vám zaměstnavatel umožní home-office nebo se můžete se svým manželem vystřídat v dovolené, jde vlastně o nejjednodušší a ve své podstatě i nejlevnější způsob hlídání. Má to ale i své nevýhody. Když pracujete doma, nemůžete se dětem věnovat naplno. A v případě střídání dovolené s partnerem zase přicházíte o společné volno.

Možnost č. 2 – alternativní hlídání
Prostřídejte se v hlídání s jinou maminkou ve svém okolí, která řeší ten samý problém jako vy. Nebo poproste kamarádku, která je na mateřské, jestli by nebyla ochotná třeba za mírný poplatek hlídat i vašeho potomka.

Možnost č. 3 – státní nebo soukromé školky
V každé obci nebo její části by měla v době letních prázdnin fungovat po dobu jednoho měsíce aspoň jedna ze státních školek. Další možností jsou školky soukromé, které ale představují dražší variantu.

Možnost č. 4 – příměstské nebo pobytové tábory
V dnešní době už existuje řada velmi zajímavých příměstských táborů
s různým zaměřením, kam můžete přihlásit školní i předškolní děti. Musíte to ale udělat s dostatečným předstihem, protože o ně bývá velký zájem. O vaše ratolesti v nich bude postaráno od rána do odpoledne (včetně stravování) a večer se zase v klidu vrátí do svých postýlek. Pobytové tábory (nepraktičtější jsou ty třítýdenní :o) doporučujeme spíš pro starší děti, které jsou zvyklé být delší dobu bez rodičů.

Možnost č. 5 – au-pair a profi chůvy
Využijte například studentky, které mají přes prázdniny volno a rády si vydělají nějakou tu korunu. Profi chůvy představují trochu nákladnější hlídací variantu, ale zase mohou hlídat i více dětí najednou, a vy se tak
s ostatními rodiči podělíte o náklady.

Kromě možností, jak se postarat o svoje malé poklady o prázdninách, pro vás máme také pár tipů na pohodlné letní oblečení a bezva hru, díky kterým budou prázdniny ještě krásnější. :o)

PŘIPRAVTE SE NA LÁŽO-PLÁŽO

Umíte si představit léto bez pořádné koupačky? My tedy ne. :o) Ať už vyrazíte s dětmi na písčitou mořskou pláž pod palmy nebo romantický břeh českého rybníka, nezapomeňte si s sebou vzít pár nezbytností.

Plavky a jiné oblečení a doplňky

Na plavky asi nezapomenete, tedy pokud nejste zrovna vyznavači nuda pláží. Přibalte ale i vhodné oblečení na cestu na pláž, do restaurace nebo na procházku do města. Pro holčičky třeba šatičky, tuniku nebo šátek, pro chlapečky kraťásky a tričko. Hlavičky chraňte před sluníčkem kloboučkem nebo kšiltovkou, oči slunečními brýlemi. Až se dokoupete, převlečte dětičky do suchého spodního prádla.

Žabky a boty do vody
Nejpraktičtější obuví na pláž jsou jednoznačně žabky, které můžete krásně sladit s jiným oblečení. Pokud se chystáte k moři s kamenitým dnem (třeba do Chorvatska), budou se vám hodit i boty do vody.

Podložka, deka, ručník
Pro pohodlné „leháro” na pláži doporučujeme měkkou podložku s dekou. Na některých plážích jsou k dispozici i lehátka, někdy za poplatek. Ručník nebo osušku na utření snad ani nemusíme připomínat.

Slunečník
Na některých místech u moře těžko hledáte stinné místo nebo tam často fouká. Vybavte se tedy raději slunečníkem či plážovým stanem, ať se máte kam schovat.

Krémy na opalování
Hlavně malinké děti je třeba chránit před sluníčkem krémy s vysokými faktory. A nejen tělíčko, i na pusinku použijte ochranný balzám na rty.

Svačina a pití
Jestli si chcete koupání s vašimi zlatíčky užít v klidu a pohodě, rozhodně nezapomeňte zabalit něco dobrého k snědku a samozřejmě i k pití. Na sluníčku bývá velká žízeň.

Hračky k vodě i do vody
Bez nafukovačky, šnorchlu, ploutví, ale taky kyblíčku na písek či balónu se na pláž ani nevydávejte. Přidat můžete ještě karty, cestovní člobrdo, badmintonové pálky, knížku nebo frisbee.

Plážová taška
A teď všechno pěkně zabalte do pořádné plážové tašky, popř. i do menších dětských taštiček pro malé pomocníky, a hurááá k vodě. :o)

UCHOVEJTE SI LÉTO NA ZIMU

Nakonec připojujeme jeden osvědčený recept na voňavou domácí šťávu, kterou můžete vyrobit z první letní sklizně z vaší zahrádky.

Domácí ovocná šťáva

Ingredience:

3 kg červeného rybízu nebo malin (popř. ovoce nakombinujte)

2 l vody

40 g kyseliny citrónové (cca 4 lžíce)

cukr

Postup:
Ovoce, vodu a kyselinu citrónovou pořádně rozmačkejte ve velké nádobě a nechte 24 hodin odstát v chladu. Tuto směs pak přeceďte přes čisté plátno (vhodná je i záclona). Přecezenou šťávu smíchejte s cukrem, a to v poměru 1 kg cukru na 1 l čisté šťávy. Šťávu s cukrem ohřejte na 80°C, aby se v ní cukr dobře rozpustil. Nenechávejte ji ale přejít varem. Pak šťávu přelijte do dobře vyčištěných láhví a zašpuntujte. Láhve s horkou šťávou položte do vodorovné polohy a nechte je vychladnout.