INSPIRACE NA SIESTU POD ŠIRÝM NEBEM

Sluníčko už začíná hezky hřát a láká nás stále častěji ven. Díky jeho hřejivým paprskům a blankytnému nebi bez mráčku se naše „životní baterky” zase nabíjí naplno a vrací se nám energie i optimismus. Dopřejte si i vy prosluněnou náladu plnou odpočinku a vyrazte na vzduch. Třeba právě v naší společnosti. :o))

TROPY ZA DVEŘMI

Exotické země v tropickém pásmu jsou pro většinu našinců stále lákavé, ale velmi vzdálené, tak proč si jejich veselou a bezstarostnou atmosféru nevykouzlit přímo doma, třeba na balkoně nebo terásce.

Tropy hýří sytými barvami. Barevné polštářky, koberce nebo závěsy
s květinovými nebo zvířecími motivy osvěží i ten nejnudnější interiér a skvěle vyniknou především na neutrálním pozadí (bílé, béžové nebo lehce žluté stěny, bleděmodrá pohovka atd.).

Nezapomeňte na květiny a osázejte jimi klidně celý balkon. Budete si pak připadat jako uprostřed bujné zeleně deštného pralesa. Tropický styl skvěle dotáhnete několika drobnějšími kousky proutěného, ratanového nebo dřevěného nábytku a večerní romantiku pod hvězdami podpoříte stylovými lucernami.

JE ČAS NA BEZVA PIKNIK

Jednou z nesporných výhod teplých dní je, že můžete vyrazit na piknik. Tradice pikniků, tedy stolování pod širým nebem, je velmi stará a sahá až do Francie poloviny 18. století. „Piknikování” se ale těší velké oblibě
i dnes – dobré jídlo, zábava a romantika, co víc si přát? Tak si přibalte do piknikového koše pár našich tipů a vyrazte do přírody.

 • Občerstvení na piknik si připravte s denním předstihem
  a vybírejte takové, které se dá jednoduše sníst bez rizika rozpatlání či rozlití. Skvělé jsou ovocné či zeleninové saláty v uzavřených miskách nebo sendviče.
 • Pokud s sebou bude brát dezert, vyhněte se raději těm
  s čokoládou
  . Ráda se v teple rozpouští. :o)
 • Když plánujete piknik na vzdálenějším místě, uschovejte potraviny a nápoje do chladicí tašky.
 • Do piknikového koše nebo tašky poskládejte vše v opačném pořadí, než v jakém budete jíst. Na dno dezert, dále hlavní chod a předkrm až nahoru. Nebudete se tak muset k jídlu složitě „prohrabávat”.
 • Pokrmy servírujte na praktickém plastovém nebo papírovém nádobí. Sklo a porcelán jsou sice stylovější, ale zato křehčí. :o)
 • Kromě velké deky a ubrousků si nezapomeňte vzít i něco pro
  zábavu
  – míč, badminton, kroket nebo karty.
   

PITNÝ REŽIM V NAŠÍ REŽII

Když venkovní teplota stoupá, je třeba věnovat zvýšenou pozornost pitnému režimu. Vždyť jsme asi ze 60 % tvořeni vodou, která je pro nás životně důležitá. Denně bychom měli vypít přibližně 2–3 litry tekutin. Toto množství je ale velmi individuální a závisí na mnoha vnějších
i vnitřních faktorech. Každopádně se vyplatí dodržovat pár jednoduchých pravidel, aby vám takzvaně „nevyschlo”. :o)

 • Nastartujte den sklenicí čisté vody. Tělo potřebuje po noci dočerpat tekutiny.
 • Nejlepší je pít obyčejnou vodu a občas ji doplnit neslazeným bylinkovým nebo ovocným čajem či minerálkou. Slazeným nápojům se raději úplně vyhněte. Pokud vám neochucená voda zrovna nejede, můžete ji vylepšit plátky citronu, pomeranče nebo okurky.
 • Kávu za tekutinu nepočítejte a vždy ji zapijte sklenicí vody.
 • Noste si vždy s sebou láhev na vodu a pravidelně upíjejte.
 • Tekutiny můžete doplnit i ovocem, zeleninou či polévkami.
 • Pijte brčkem. Vypijete toho mnohem víc než obvyklým způsobem.
 • Nepijte nadměrně. I pro doplňování tekutin platí „všeho s mírou”.