INSPIRACE NA VALENTINA

Na svátek svatého Valentina existují různé názory: někteří ho přímo zbožňují a slaví se vším všudy – od drobných dárečků, květin až po společné večeře, jiní ho považují za čistě komerční záležitost přivezenou z ciziny a odmítají ho vůbec brát na vědomí. Ale ať už je přístup lidí k tomuto svátku jakýkoliv, jistá je jedna věc – lásku svým nejbližším máme dávat najevo stále, tak proč to jeden den v roce, tedy 14. února, tak trochu „nepřehnat”? Vždyť všechno, co potřebujeme, je láska. :o))

 

6 ZAJÍMAVOSTÍ, KTERÉ JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI
O SVÁTKU ZAMILOVANÝCH, A PÁR TIPŮ NA BEZVA DÁRKY

  1. Den svatého Valentina se slaví každý rok 14. února hlavně
    v anglosaských zemích především jako oslava lásky mezi intimními partnery. Zamilovaní si posílají přáníčka „valentinky” a dávají si drobné dárky, sladkosti, květiny atd.

  1. Nejstarší dochovaná valentinka pochází už z 15. století z Anglie a nejoblíbenějším motivem na dnešních valentinkách jsou bezpochyby srdíčka.

  1. Víte, že Valentin není novodobý výmysl? Jeho kořeny sahají až do starověkého Říma ke svátku Lupercalia a jméno Valentin dostal později po křesťanském knězi, který tajně, proti vůli římského císaře Claudia II. oddával římské vojáky. Císař totiž nechtěl, aby vojáci měli rodinu, protože pak prý ztráceli bojechtivost. Valentin byl za svůj čin potrestán smrtí právě 14. února.
  1. Karel IV. se postaral o to, že relikvii světce Valentina máme dokonce na pražském Vyšehradě, v bazilice sv. Petra a Pavla.

  1. Se svátkem zamilovaných se pojí i jeden novější zvyk – milenci jako důkaz své lásky zamknou zámeček na některém z mostů a zahodí od něj klíč. Tento zvyk se stal tak oblíbený, že už se s ním setkáváme i mimo Valentina.
     
  2. V Česku si svátek lásky spojujeme tradičně s prvním květnovým „májový“ dnem, kdy se zamilovaní líbají pod rozkvetlými stromy, nejčastěji pod třešní, višní nebo jabloní.